Promítání nejen pro seniory SLUŽKA

Domů / Promítání nejen pro seniory SLUŽKA

Promítání nejen pro seniory SLUŽKA

Dvě dívky zmítané problémy dospívání a citovou nejistotou se rozhodnou podlehnout vzájemné přitažlivosti bez ohledu na rozdíly v jejich sociálním postavení a národnosti. Zatímco se v roce 1918 svět koupe v krvavé válce, zápasí služka a panská slečna o právo svobodně žít a milovat.

Mladičká Anka odjíždí ze Slovenska pracovat jako služka do panského domu v Praze. Toto třpytivé velkoměsto rakousko-uherské monarchie v sobě skrývá nadpozemský život, který ale Anka nikdy neokusí. Místo toho ji čeká služba v domě vysoce postaveného státního úředníka a jeho rodiny. Atraktivní barevné salóny ostře kontrastují se špeluňkami, ve kterých den za dnem přežívá neviditelný personál. Anka sleduje vznešený svět, ve kterém je jejím úkolem prát špinavé prádlo a vynášet ranní moč. Ale ani na druhé straně žebříčku není svět růžový. Jeho hlavní představitelku Resi, dceru pána domu, s Ankou spojuje jen společný rok narození. Resi sotva přestala být dítětem a už se ocitá v kolotoči společenských norem. Dohodnutá svatba s „dobrou partií” měla být vysvobozením ze zlaté klece, ale realita manželského soužití není taková, jak si ji Resi představovala. Anka a Resi, dvě stejně staré dívky z opačných pólů společnosti v sobě najdou spřízněné duše. Stanou se nejlepšími kamarádkami, milenkami a jsou si vzájemně jediným světlým bodem v přísně vytyčených hranicích společensky akceptovatelných norem v období 1. světové války a skomírající rakousko-uherské monarchie. 

„Ústřední postava Anky má svůj předobraz v tetě, která vychovávala moji mámu Magdu a tetu Milku, sestry Vášáryovy. Zachovaly se nám po ní fotky a vzpomínky, a to je vlastně všechno, co po ní zůstalo,“ přibližuje autorka pozadí příběhu.

česky, slovensky, německy a maďarsky s českými titulky pod němčinou a maďarštinou


Organizace
Režie: Mariana Čengel Solčanská
Hrají: Dana Droppová
Radka Caldová
Anna Geislerová
Vica Kerekes
Karel Dobrý
Zuzana Mauréry
Cyril Dobrý
Lukáš Pelč
Marko Igonda
O pořadu
Určení pořadu: Neurčeno
Země původu: Slovensko/ ČR
Detaily
Typ pořadu: Film
Přístupnost: 12+
Délka: 110 minut
Přestávka: Ne

Termíny představení pořadu

Termín představení Vstupenky